Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin’den duyurdu: Dönüm noktası olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi’nde AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’na katılması ve Akkuyu Nükleer Santrali’nde yaptığı denetlemeler sonrası, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

HEDEFLERİMİZİN EN ÖNEMLİ PARÇASI!

“3 milyar 260 milyon liralık yatırımla Mersin’e birçok alanda tesis kazandırdık.Kendi alanında en son ve en güvenli teknolojiyle inşa edilen Türkiye’nin ilk nükleer santralinin bu ünitesini inşallah 2023 mayısına yetiştireceğiz. Akkuyu Santrali, 2023 hedeflerimizin en önemli parçalarından biri. Akkuyu’dan sonra ülkemize ikinci ve üçüncü nükleer santralleri de yapacağız.

Üreteceği elektrikle kalkınmamıza, karbon emisyonunda sağlayacağı azaltımla çevremize, teknolojisiyle bu alandaki atılımlarımıza çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Dünyada 32 ülkede 443 nükleer santral halen faaliyette. 19 ülkede 51 nükleer santral inşa safhasındayken Türkiye’yi mahrum bırakmak isteyenlerin derdi başkadır.

MERSİN’DEKİ YATIRIMLAR

Bu yılın ilk 7 ayında Mersin’den yapılan ihracat 2,2 milyar doları geçti. Mersin Limanı ve serbest bölgesi, ülkemizin en önemli dış ticaret merkezlerinden biridir. Bu yılın ilk 7 ayında Mersin’den yapılan ihracat 2,2 milyar doları geçerken yine bu bölgeden yapılan ithalat da 2 milyar doları bulmuştur.

Gülnar İlçemizde 205 konut, 1 cami ve ticaret merkezi inşamızda da sona geldik. Önümüzdeki günlerde hak sahiplerine konutlarını teslim edeceğiz.

26 BİNE YAKIN ESNAFA DESTEK

Son 1,5 yılda ihracatçılarımıza ve KOBİ’lerimize 364 milyon lira kredi ve sigorta desteği verdik. Mersin aynı zamanda 69 ayrı odaya kayıtlı 55 bine yakın esnaf ve sanatkarıyla bölgenin en hareketli ticaret merkezidir. Salgın döneminde şehrimizde 26 bine yakın esnafımıza destek verdik. Yangın ve sel afetlerinde zarar gören vatandaş, üretici, çiftçimizi yalnız bırakmadık.

2053 VE 2071 MESAJI

Trajediler karşısında bizim kadar ilkeli duran bir başka ülke yoktur. Milletimize tek vaatleri eski Türkiye’yi yeniden hortlatmak olanlara biz, 2053 ve 2071 vizyonu demeye devam ediyoruz.

Siyaseti yalanla, iftirayla, çarpıtmayla ülke gündemini bulandırmak, insanları kandırmaya çalışmak sananlar eserin, hizmetin, yatırımın kıymetini bilmezler. Modern dünya neyi yaşıyorsa neden istifade ediyorsa benim Mersinli kardeşim de ondan istifade edecektir.”

KAYNAK: HABER7

Kaynak Bağlantısı : Haber7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HABER-E ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!