Hafriyat müsaademiz yok bu yatırıma mahzur

HANİFE BAŞ – Türkiye’de 5G ve fiber teknolojilerinin geliştirilmesinin kullanıcı deneyimini artırmasının yanında ülkeye daha fazla yatırım çekilmesinin yolunu açacağı belirtildi.

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, yabancı yatırımcıların bir ülkeye girerken o ülkede hangi teknolojilerin olduğuna baktığını söyledi. Aksoy, “5G teknolojisi ve fiber yabancı yatırımcının karar vermesi açısından çok önemli. Bu iki teknoloji hem mobil altyapı hem de verimlilik için gerekli. Tüm kurumlara altyapı ve hanelere fiber götürmek çok önemli. Diğer altyapılar sürdürülebilir bir deneyim sağlamıyor. Kesintiler oluşabiliyor, müşterilerin istediği hıza ulaşılamıyor. Burada çok gerideyiz. Hız konusunda da fiber önemli bir fark yaratacak. Speedtest’in verilerine göre, hızda dünyada 95. sıradayız. Bunu çok ileriye taşımamız lazım” dedi.

Devrimi kaçırmayalım

Fiberde ortak altyapı firmasıyla ilgili de Aksoy, “Yeni bir gelişme yok. Bardağın dolu tarafına bakıyoruz tüm kamu bu fikri kabul etti. Yapacağız deniyor ama bardağın boş tarafı henüz ilerlemiş değil. Somut adımlar atılmış değil. Fiber penetrasyonunu geliştirecek her türlü yatırıma ve işbirliğine açığız. Çünkü Türkiye’deki altyapı için sadece sabit genişbant değil, mobil genişbant da gerekiyor. Endüstrilerin gelişmesi ve bireylerin internete daha fazla ulaşabilmesi için olmazsa olmaz. Burada da çok açık olarak çok gerideyiz. Bu hızla gidersek de teknoloji devrimini ıskalayacağız” diye konuştu.

Aksoy, fiberin bütün sektörlerdeki yatırımları etkilediğini vurgularken, “Bugün bir fabrikada fiber ve 5G olmaması verimliliği düşürüyor. Dünya ile rekabette de bizi geride bırakıyor. 3 büyük devrim oldu. Matbaa, sanayi ve dijital devrim. Hepsini geç yakaladık bunu kaçırmayalım. İnsan kaynağımız, finans gücümüz var. Yapmamak için bir nedenimiz yok. Kazı izinleriyle ilgili süreçler sektördeki yatırımların hızlanmasına engel oluyor. Burada tek bir operatörün, hakim operatörün kazı yapma izni var, diğerlerinin yok. Tek operatör kazıyor iki operatör kazamıyor. Bu aynı zamanda ülkenin ekonomik meselesi ise hep beraber bunu hızlandırmamız lazım. Burada üstümüze düşeni yapmak için hazırız” ifadelerini kullandı.

Mobil tüketim artış gösterdi

Engin Aksoy, işe dönüşler ve yüz yüze eğitimle beraber internet kullanımındaki değişimlerle ilgili de şu bilgileri verdi: “Pandemide mobilde toplam yüzde 10, sabit tarafta yüzde 60 artış oldu. Normalleşmede bu durum değişmedi. Ama mobilin ağırlığı arttı. Yıldan yıla mobildeki trafik yüzdemiz yüzde 40’larda. Pandemiden dolayı ilave yüzde 10 eklendi. Bu artışın azalmasını beklemiyoruz. İnsanlar alıştıkça daha fazla tüketiyor. İşe dönüş ve yüz yüze eğitimle internet kullanımında bir azalma olmadı.”

Dijital servislerde büyüyecek

Vodafone’un 2020-2021 mali yılını nisan ayında kapattığından da söz eden Aksoy, “Mali yılımızı iyi kapattık. Nisan-Haziran dönemini kapsayan ilk çeyrekte de verilerimiz iyi. Yüzde 19.6 oranında büyüdük. Çeyreği 3.9 milyar TL ile kapattık. Abone sayımız 24 milyonu aştı. Hem sosyal hem de ekonomik alanda yaptıklarımızla Türkiye ekonomisinin çok önemli bir oyuncusu olduğumuzu gururla söylüyoruz” dedi. Aksoy, gelecek yılla ilgili de, “Hedefimizi belirledik. 2025’e kadar en hızlı büyüyen dijital servisler ve yeni nesil bağlantı şirketi olacağız dedik” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HABER-E ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!