Okullar tekrar kapanacak mı? 2021-2022 MEB vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara…

6 Eylül tarihinde 2021-2022 eğitim öğretim yılı 1. dönemi tüm okullarda başladı. Çok özledikleri arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşan İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri haftanın 5 günü yüz yüze eğitim alırken bazı  sınıflarda temas ve vaka nedeniyle uzaktan eğitime geçildi. Kafa karışıklığı yaşayan veliler geride bıraktığımız eğitim döneminde olduğu gibi tekrar bir kapanma olup olmayacağını gündemlerine aldı. MEB Bakanı Mahmut Özer, 1,2 milyon öğretmen ve 115 bin temizlik personelinin okullarda görev yaptığını hatırlatırken sadece okullarda değil normal günlük yaşantıda da vatandaşların kurallara uyması gerektiğini hatırlattı. İl ve ilçe bazında kurallar getirmediklerinin altını çizen Özer, okul ve vaka bazlı istisnai kararlar alacaklarını belirtti. Peki okullar tekrar kapanacak mı? İşte MEB Bakanı Mahmut Özer’in bu soruya yanıtı…

2021-2022 Okullar Kapanacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bazı sınıflarda yaşanan vaka ve temas nedeniyle eğitim öğretime ara verilme kararına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısının oldukça az olduğunu vurgulayan Özer, kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortamın okullar olduğunun altını çizerek ” Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

İlkokul, ortaokul ve liselerde temas ve vaka nedeniyle eğitime verilen ara uzaktan eğitim ile telafi edilecek. Okula gidemeyen öğrenciler için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) geçtiğimiz dönemde olduğu gibi öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için yayın yapacak. Bakan Özer, açıklamasının devamında 57 bin 108 okul , 850 bin derslikten (sınıf) sadece 198. sınıfın yüz yüze eğitime ara verdiğini hatırlattı. 

“Okul Dışı Ortamlardaki Bulaştan Kaynaklanıyor”

1,2 milyon öğretmen, 115 bin temizlik görevlisi ve 100 binin üzerinde idareci okullardaki yüz yüze eğitimin aksamaması için büyük çaba sarf ediyor. MEB Bakanı, Mahmut Özer Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile birlikte belirlenen kriterlere harfiyen uymaya çalıştıklarını hatırlatarak okul dışı etkenlere vurgu yaptı.

Okulların kapatılması veya herhangi bir okulda vaka oluşmasının okul içi ortamdan kaynaklanmadığını belirten Özer, yüz yüze eğitime devam etmesi ve bu iradenin kararlılıkla uygulanmasında sadece Milli Eğitim Bakanlığına görev düşmediğini ifade etti. Açıklamasının devamında virüsün sadece okulları seçmediğini söyleyen Özer, sınıflardaki yaşanan temaslı ve vaka durumları için ” “Çoğu kez okul  dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor. “dedi.

İlk Ara Tatil Kasım Ayında Uygulanacak!

Yüz yüze eğitime başlanması ile en çok merak edilen konulardan biriside Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan çalışma takviminin detayları oldu. 2021-2022 eğitim öğretim yılında öğrenciler birinci dönemde ara tatil yapacak. Ara tatil toplam 1 hafta sürerken öğrenciler, koronavirüsün psikolojik etkilerinden kısa sürede olsa da uzaklaşarak dinlenme fırsatı yakalayacak. Yine benzer şekilde 2. dönemde Nisan ayında ikinci ara tatil uygulanacak. İşte 2021-2022 eğitim öğretim yılında yapılacak ara tatil, sömestr ve okulların kapanış tarihi;
 

Kaynak Bağlantısı : Haber7

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
2
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HABER-E ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!