Okulların kapanacağı tarih belli oldu! MEB 2021-2022 eğitim yılında yüz yüze eğitime ara…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 6 Eylül’den itibaren koronavirüs nedeniyle yaklaşık 6 bine yakın sınıfın eğitime ara verdiğini belirten Özer, yurt dışından örnekler vererek Türkiye’de kapanan sınıf oranının düşük olduğunu vurguladı. Kapanan okul olabileceğini ifade eden Özer, az derslikli okul sayısının fazla olduğunu belirtti. Öğrencilerin öğrenme kayıplarına dikkat çeken Bakan, kendi ailesinden örnek vererek önümüzdeki süreçte bunları aşacaklarını ifade etti. Yüz yüze eğitime farklı kademelerde başlayan yaklaşık 18 milyon öğrenci bulunuyor. Sağlık Bakanlığı ve MEB okullarda eğitimin sürekliliği için gerekli tedbirleri aldı. Ancak havaların soğuması ve virüsün kapalı alanlarda daha tehlikeli olması sebebiyle uzmanlar, vaka sayılarında bir artış bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yeni eğitim dönemi takvimini ilan ederek okulların ara vereceği tarihi duyurdu. Peki okullar ne zaman kapanacak? İşte okulların kapanış tarihi…

2021 Okullar Ne Zaman Kapanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan takvime göre  2021-2022 eğitim öğretim yılında okullar birinci ara tatil kapsamında 12 Kasım 2021 tarihinde kapanacak. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 15-19 Kasım tarihinde ilk ara tatili yapacak. Hafta sonu, Cumartesi ve Pazar günleri dahil olmak üzere ara tatil 9 gün sürecek. 

Öğrencilerin deyimiyle 15 tatil olarak bilinen yarıyıl tatili ise 24 Ocak-4 Şubat 2022 tarihleri arasında yapılacak. Okullarda birinci dönem 21 Ocak’ta karnelerin alınmasıyla sona erecek. Öğrenciler hafta sonları dahil olmak üzere 16 gün tatil yapacak.

Okullarda ikinci dönem 7 Şubat tarihinde başlayacak. İkinci dönem yapılacak ara tatil 11-15 Nisan tarihleri arasında uygulanacak.

2021-2022 eğitim öğretim yılı 17 Haziran’da son bulacak. Öğrenciler yılsonu başarı notlarını içeren karnelerini bu tarihte alacak.

Vaka Nedeniyle 5 bin 900 Sınıf Eğitime Ara Verdi!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı programda eğitim gündemine ilişkin merak edilen konularda bilgilendirme yaptı. 6 Eylül’de başlayan yüz yüze eğitimde şu ana kadar 5 bin 900 sınıfın eğitim öğretime ara verdiğini belirten Özer, kapatılan sınıfların tekrar eğitime başladığını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı, vaka ve temas nedeniyle eğitime ara verilen sınıflarda 14 gün karantina uygulayarak uzaktan eğitim veriyor.

“Toplumun Buna Alışması Lazım”

Açıklamasının devamında 71 bin 320 okul olduğunu dile getiren Bakan, az derslikli okul sayısının yüksek olduğunu belirtti. İki tane okulun vaka nedeniyle kapandığını söyleyen Özer ” Bir tanesi özel öğretim kurumu, anaokulu 6 derslikli, bir tanesi de spor lisesi, 3 dersliği var. 3 derslik kapandığı için okul kapandı ama 14 gün sonra açılacak. Toplumun buna alışması lazım, vaka artışı olabilir, okullar kapanabilir, önemli olan açık olan okulların varlığını sürdürmesidir.” dedi.

“Okullar Kapalı Olsaydı Vaka Sayısı Çok Daha Fazla Olacaktı”

Şu anki vaka sayısının alarm verecek düzeye ulaşmadığını hatırlatan Bakan, bu sebepten ötürü okulları kapatmayacaklarını söyledi. ” İnanıyorum ki Türkiye’de eğer okullar kapalı olsaydı, bugünkü vaka sayılarından çok daha fazla vaka olacaktı.” diyen Özer, Kasım ayından sonra öğrencilerin öğrenme kayıplarına yönelik destek paketlerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacağını söyledi. Dijital eğitimden, yüz yüze eğitime geçişin öğrencilerde şok etkisi yarattığının altını çizen Özer, öğretmenler içinde alışma sürecinin olduğunu belirtti. 

Havaların Soğuması Vaka Sayılarını Arttırır Mı?

Sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hava sıcaklarında hissedilir derecede düşüşler yaşandı. Hava sıcaklıklarında yaşanan düşüş ile birlikte vatandaşların kapalı alan tercihleri artış gösteriyor. Kapalı ortamlarda fazla vakit geçirilmesi durumunda virüsün yayılma tehlikesi artıyor.  Uzman isimler bu süreçlerde özellikle kafe, restoran, yemekhane gibi alanlarda sosyal mesafe ve maske ikilisine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Okullarda ise ortak kullanım alanlarından olan kantin, spor salonu ve yemekhane gibi alanlarda öğrenciler için gerekli tedbirler şimdiden alınmaya başlandı.  Uzmanlar havalar tam anlamıyla soğuyana kadar vatandaşların açık hava tercihlerin devam etmesi yönünde açıklamalar yaptı.

 

Kaynak Bağlantısı : Haber7

7
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
30
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
14
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HABER-E ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!