‘Tek haneli enflasyon için kararlıyız’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin sunumunu yaptı. 2022 yılı bütçesinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından 4’üncü bütçe olduğunu anımsatan Oktay, son çeyrekte ekonomide canlılığın devam ederek 2021 yılı genelinde ekonominin yüzde 9 büyümesinin beklendiğini belirterek şunları söyledi:

“Ekonomik faaliyette beklenen olumlu görünümün katkısıyla istihdamın ve iş gücüne katılımın artması sonucunda, yıl sonunda işsizlik oranının yüzde 12.6 düzeyinde olacağı tahmin edilmektedir. Enflasyonu belirleyen en önemli faktörlerden biri olan enerji girdilerinde ve emtia fiyatlarında yaşanan olağan dışı gelişmelerin etkisiyle dünya genelinde beklentilerin üzerinde ve rekor seviyede bir fiyat artışı izlenmektedir. Söz konusu küresel eğilime rağmen, para ve maliye politikalarımızı arz yönlü yapısal politikalarımızla ve verimlilik artışı kanalıyla destekleyerek, enflasyonu tekrar tek hanelere indirmeye kararlıyız.”

Enerji fiyatları

Oktay, 2021’in ilk 9 ayında Türkiye’de elektrik fiyat ortalamasının megavat-saat başına 41 euro ve Almanya, Fransa, İtalya’ya göre 30-40 euro daha düşük seviyede olduğunu belirterek, “Küresel enerji piyasalarındaki anormal artışları göğüsleyerek vatandaşımıza yansıtmadık. Bundan sonra da küresel eğilimlerin milletimize etkisini en asgari düzeyde tutmak için gayret göstermeye devam edeceğiz. Küresel konjonktür ve salgının getirdiği olumsuz koşullara rağmen, finansal piyasalarımız sağlıklı bir şekilde işlemektedir”dedi.

Önce eğitim

Eğitim yatırımlarının her sene olduğu gibi bu yıl da öncelik verdikleri alanların başında geldiğini kaydeden Oktay, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırım bütçesini 11.3 milyar liradan 15.2 milyar liraya çıkarıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın toplam sermaye giderleri ödeneğini 17.8 milyar liraya çıkartarak, kent içi ulaştırma ve demir yolu yatırımlarına verdiğimiz desteği artırıyoruz. Cumhurbaşkanlığı 2021 yılı bütçesinin başlangıç ödeneği 4 milyar 39 milyon lira iken, 2022 yılı bütçe teklifi yaklaşık yüzde 3.7 azalış göstermiş ve 3 milyar 890 milyon lira olarak belirlenmiştir.”

Salgın desteği

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 2002 yılında toplanan her 100 liralık verginin 85.7 lirasının faiz harcamaları için ödendiğini, 2022 yılı bütçesinde ise her 100 liralık verginin sadece 19.1 lirasının faiz harcamalarına ayrılacağının öngörüldüğünü kaydetti. Oktay, “Salgın kapsamında ekonomiyi desteklemek amacıyla alınan tedbirler 2021 yılı Ağustos ayı itibarıyla toplam 705.5 milyar TL’ye ulaşmıştır” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

HABER-E ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!